';

American IPA

Historia stylu American IPA

American IPA, w skrócie AIPA to styl, od którego zaczęła się II piwna rewolucja. Jest ona amerykańską wersją pochodzącego z Wysp Brytyjskich piwa IPA – India Pale Ale. Wzór piwa w stylu AIPA po raz pierwszy została uwarzona w browarze Anchor Brewing w roku 1975.  

Charakterystyka American IPA

American India Pale Ale charakteryzuje się przyjemnym, acz nieuderzającym aromatem chmieli nowofalowych, które charakteryzują się wszelkimi nutami cytrusów, owoców tropikalnych, pestkowych, a czasem żywicznymi. Dosyć powszechnym jest chmielenie na zimno, dzięki któremu nie jest podnoszone odczucie goryczki, a jedynie aromat pochodzący od chmieli. 

Smak tego piwa jest zdominowany przez chmiel. Wytrawność, wysoka goryczka, a do tego charakter owoców, które dały o sobie znać już w zapachu, sprawiają, że jest to napój pijalny, bardzo przyjemny zarówno latem, kiedy komponuje się z otaczającą aurą, jak i zimą, gdy chcemy przenieść się choć na chwilę do cieplejszych dni. 

Jeśli chodzi o wygląd, najczęściej spotkamy się z stosunkowo jasnymi, dosyć klarownymi piwami z tylko lekkim zmętnieniem. 

Nasza interpretacja

Co ciekawe, pierwsza AIPA uzyskała swoje efekty aromatyczne, które były dotąd niespotykane dzięki stosunkowo nowej, na tamte czasy odmianie amerykańskiego chmielu – Cascade. To dzięki niemu możemy tak naprawdę mówić o rewolucji piwnej. Dlatego poniekąd oddając mu hołd do naszego pierwszego piwa – HELLO! – oprócz chmieli Simcoe, Columbus, Zeus czy Tomahawk, wrzuciliśmy też Cascade’a. 

 

Ekstrakt początkowy 14,0 17,0ºBlg
Ekstrakt końcowy 2,0 – 3,5ºBlg 
Zawartość alkoholu                             5,57,5% obj.
Goryczka 40 – 70 IBU                                                       
Barwa 12 – 28 EBC

Więcej o piwnych stylach:

Style piwa

 

Źródła:

http://www.bjcp.org/style/2015/21/21A/american-ipa/ 

https://punchdrink.com/articles/the-ipa-through-the-ages-beer-history-india-pale-ale/ 

 

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Leave a reply