';

Dry Stout

Historia stylu Dry Stout

Irish Stout, zwany też Dry Stout wywodzi się bezpośrednio od londyńskiego porteru. Stout był mocniejszą wersją portera, ale przez perturbacje m. in. podatkowe obniżył swoją moc. Dlatego dzisiaj możemy spotkać stouty które mają mniej alkoholu niż portery. Stout jednak pozostawił swoją ciemną, nieraz kruczoczarną barwę i palony, kawowy smak. Pierwszy raz warzone na przełomie XVIII i XIXw. 

Charakterystyka stylu Dry Stout

Jest to piwo wytrawne, ciemne, palone, czasem kawowe o stosunkowo wysokim poziomie goryczki, która pochodzi od chmieli angielskich lub kontynentalnych.  Dzięki nie za wysokiej zawartości alkoholu i swojej wytrawności jest to piwo pijalne, nie tylko w długie zimowe wieczory, ale również latem. W smaku w zależności od interpretacji może być mocno palone, kawowe, czekoladowe lub któryś z tych smaków może dominować. 

W swoich domowych warunkach (UK i Irlandia) często można go spotkać w Casku, czyli specjalnych beczkach, które barman wyszynkuje “wpompowując” w miejsce nalewanego piwa powietrze, a nie CO2, tak jak to ma miejsce w zwykłych kegach, które spotkamy w Polsce. Dzięki temu piwo miesza się z azotem, który tworzy piękną, beżową, drobną i bardzo długo utrzymującą się pianę. Wpływa to też odrobinę na smak piwa, robiąc go odrobinę słodszym i kleistym (okrągłym). 

Nasza interpretacja

Nasza interpretacja stylu Dry Stout: Vildebeest to piwo nie za mocno wytrawne, z przyjemną goryczką i nie za mocno nagazowane. Chcieliśmy sprawić, aby było to piwo bardzo pijalne a przede wszystkim smaczne. 

W tym, pochodzącym z Wielkiej Brytanii styluchcieliśmy nawiązać do naszego zarówno brytyjskiego jak i polskiego pochodzenia. Dlatego w uzyskaniu pożądanego poziomu goryczy użyliśmy tradycyjnej, polskiej odmiany chmielu – Marynki, którą wyprodukował Polish Hops – polski rzemieślniczy plantator chmielu. 

 

Ekstrakt początkowy 9,0 12,5ºBlg 
Ekstrakt końcowy 2,0 – 3,0ºBlg 
Zawartość alkoholu 4,0 – 5,0% obj.
Goryczka 25 – 45 IBU
Barwa 50 – 80 EBC

Więcej o piwnych stylach:

Style piwa

 

Źródła: 

http://www.bjcp.org/style/2015/15/15B/irish-stout/ 

https://pspd.org.pl/wp-content/uploads/2015/07/style-pspd-2013.pdf [str.24-25] 

http://zythophile.co.uk/2008/02/14/the-hunting-of-the-stout/ 

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in
Leave a reply