';

Style piwa

Niewiele osób wie lecz piwa, podobnie jak wina czy sery, również możemy podzielić na gatunki. W piwie zamiast słowa gatunek używamy słowa styl (od ang. “style”). Pierwszego takiego podziału dokonał Michael Jackson w swojej książce “The World Guide to Beer” wydanej w roku 1977. 

Po co wymyślono podział piw na style? 

Piwa, zwłaszcza rzemieślnicze mogą przyjmować najróżniejsze smaki, kolory, aromaty, a dodatkowo pobudzać wszystkie zmysły, sprawiając że długo pozostanie ono nam w pamięci. Przez mnogość możliwych doznań które dostarczy nam piwo powstała potrzeba na pogrupowanie różnych piw. Dlatego pogrupowane je w style, a style w rodziny. Dzięki temu każdy człowiek może łatwo wybrać to co lubi i na co akurat ma ochotę.

Jak rozróżniamy piwa?

Najbardziej oczywistym rozróżnieniem będzie kolor. Wszyscy wiemy, że piwo może być jasne (złote), albo ciemne. Ale oprócz tego spotkamy piwa słomkowe, bursztynowe, miedziane, czerwone, brązowe, rubinowe, opalizujące, a jak dorzucimy jakiegoś dodatku na przykład w postaci owoców to możemy uzyskać wszystkie kolory tęczy. 

Kolejnym podziałem może być smak. Znowu, wiemy, że piwa mogą być gorzkie, słodkie, kwaśne, słone i jakie jeszcze tylko sobie wyobrazimy. Dodatkowo, w piwach rzemieślniczych samo odczucie goryczy może się bardzo różnić. Może być cytrusowa, owocowa, trawiasta, ziołowa, łodygowa czy jej odczucie może być gładkie, zalegające, ściągające, szorstkie. Dodajmy do tego całą paletę smaków, bo możemy się spotkać z piwami słodkimi, wytrawnymi, kwaśnymi, gorzkimi, czasem nawet słonawymi, a najczęściej z mariażem tych smaków.  

Oprócz koloru smaku, możemy w piwie rozróżnić aromaty. Tutaj nie będę się rozpisywał, ponieważ aromaty w piwie mogą być niemal dowolne, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Po wypiciu tysięcy różnych piw, nie przypominam sobie żebym trafił na dwa piwa, które dzieliły dokładnie ten sam aromat. 

Różnice organoleptyczne to nie wszystko, gdyż piwa dzieli się również na dwie rodziny: dolnej oraz górnej fermentacji. Różnią się one szczepem użytych drożdży, które najlepiej pracują w różnych temperaturach. Dolnej fermentacji, w niższych, poniżej 10 ºC, a górnej w wyższych, od 12ºC do ponad 20 ºC. 

Różnorodność piwnego świata

W zależności od źródeł, rozróżniamy od około kilkudziesięciu do kilkuset stylów piwa. Jednym z najbardziej popularnych podziałów jest ten stworzony przez BJCP. Na naszym podwórku słodownia Viking Malt i PSPD stworzyli swój przewodnik po stylach piwa. Znajdziemy w nim opisy 99 różnych styli piwa.  

Świat piwa jest bardzo bogaty i jestem pewien, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Coś co będzie mu wyjątkowo smakowało. W Polsce mamy to szczęście, że możemy spotkać się z wieloma stylami… a tych których jeszcze nie ma, przynajmniej w jakiejś części, my – Browar Spencer – postaramy się stworzyć i Wam dostarczyć. 

Poniżej umieszczamy mapkę przedstawiającą podział piw na style oraz zależności jakie są między nimi. Dodatkowo strzałki prowadzące od okręgów do nazw piwa wskazują na te które są uważane za najlepszego przedstawiciela w danym stylu.

Mapa styli piwnych
Mapa styli piwnych oraz piw najwierniej oddających styl

Style piwa opisane przez piwowarów z browaru Spencer:

American IPA

Dry Stout

Double IPA

English IPA

 

Linki: 

Polskie opisy styli piwa: http://kompendiumpiwa.pl/style-piwa/ 

Lista oraz opisy styli piw według BJCP: http://www.bjcp.org/style/2015/beer/ 

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in
Leave a reply