';

Double IPA

Historia stylu

Double IPA, czyli podwójne, czasem zwane też imperialnym bądź Imperial IPA to mocniejsza, często słodsza, a przy tym bardziej nachmielona wersja podstawowego IPA. Styl ten wyewoluował ze stylu American IPA w Stanach Zjednoczonych w latach 90-tych XXw.

Charakterystyka Double IPA

Piwa w tym stylu charakteryzują się intensywnością aromatów i smaków pochodzących od chmieli. Wytrawny, nie za słodki posmak ma powodować wysoką pijalność piwa, a intensywne chmielenie zarówno na smak i aromat zapewnia wydobycie z chmielu to co najlepsze, czyli wysoką goryczkę i przyjemny, uderzająco cytrusowy aromat. Może on też być bardziej tropikalny, przyprawowy, korzenny lub idący w białe owoce czy naftę, a to wszystko zależy od tego jakiego rodzaju i z jakiego regionu będzie pochodził chmiel dodany do piwa.

Double IPA najczęściej będzie ciemniejsze oraz bardziej mętne od swojego lżejszego odpowiednika. Większa ilość cukrów potrzebnych do fermentacji oznacza, że trzeba użyć więcej słodu, a intensywne chmielenie, zwłaszcza na zimno, zwiększa zmętnienie. Dodatkowo, aby skontrować gorycz chmielu często dodaje się też słodów specjalnych czy karmelowych, które wysmuklają piwo, dodając mu więcej ciała i słodyczy. Większa słodycz sprawia, że goryczka wydaje się niższa, a dzięki temu łatwiejsza w odbiorze. Dodatkową cechą Double IPA jest podwyższone stężenie alkoholu, które również dodaje ciała i może dawać uczucie rozgrzewania.

Nasza interpretacja

Twin Turbo poniekąd jest podwójną wersją naszej podstawowej AIPAHELLO! Użyliśmy tutaj chmieli: Cascade, Centennial, Idaho 7, Tomahawk i Zeus, zwiększając też ich ilość. Dodaliśmy też odrobinę słodu karmelowego, dzięki czemu piwo jest słodsze, a goryczka nie jest aż tak dominująca. Aromatem rządzą cytrusy w kierunku słodkiej pomarańczy. Na końcu posmak piwa sprawia, że możemy odczuć przyjemne rozgrzewanie w przełyku.

 

Ekstrakt początkowy 16,0 20,5º Blg 
Ekstrakt końcowy 2,0 -4,5º Blg 
Zawartość alkoholu 7,5 -10,0% obj.
Goryczka 60 – 120 IBU
Barwa 12 – 28 EBC

Więcej o piwnych stylach:

Style piwa

Źródła: 

http://www.bjcp.org/style/2015/22/22A/double-ipa/

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Leave a reply