';

English IPA

Historia stylu

Angielskie India Pale Ale to protoplasta stylu który rozpoczął drugą piwną rewolucję – American IPA. Dziś możemy się spotkać z wieloma odmianami styli pochodzących z tej rodziny, jednak ten historyczny, pochodzący z Wielkiej Brytanii to właśnie English IPA. Pierwsze piwa w tym stylu powstały w połowie XVIII wieku, ale nazwę India Pale Ale po raz pierwszy zaczęto używać w wieku XIX.

Charakterystyka English IPA

Piwa w tym stylu charakteryzują się stosunkowo wysoką goryczką oraz wytrawnym posmakiem. Osiągane jest to poprzez użycie tradycyjnych, wyspiarskich odmian chmielu. To zaś powoduje, iż aromat może być ziołowy, kwiatowy, przyprawowy, trawiasty lub cytrusowy w kierunku pomarańczy. Użycie niestandardowych słodów powoduje słodsze odczucie smaku piwa, które może być karmelowe, ciasteczkowe czy chlebowo-tostowe. Choć goryczka w tradycyjnych wersjach jest dosyć wysoka, jest gładka co sprawia, że może balansować się ze słodowością i słodyczą.

Czasem browary w celu podwyższenia aromatu chmielowego decydują się na dodanie chmielu na zimno, dlatego w naszej interpretacji tego stylu – w piwie Spitfire dodaliśmy na zimno chmielu Challenger i historycznego – Fuggles.

Nasza interpretacja

Spitfire to piwo wpisujące się w opisywany wyżej styl, a ze względu na to że użyliśmy jedynie angielskich i tradycyjnych chmieli ma charakterystyczną ziołową goryczkę. Ze względu na dość prosty, tradycyjny zasyp słodowy daje słodycz, która tylko kontruje goryczkę.

Jest to piwo zdecydowanie inne niż HELLO, czyli nasza pierwsza interpretacja stylu z tej rodziny.  Spitfire bez wątpienia przeniesienie Was w czasie i umożliwi spróbowanie piwa, które smakuje jak to warzone w XVIIIw. W momencie powstawania stylu IPA.

 

Ekstrakt początkowy 12,5 – 18ºBlg 
Ekstrakt końcowy 2,5 – 4,5ºBlg 
Zawartość alkoholu 5,0 – 7,5% obj.
Goryczka 40 – 60 IBU
Barwa 12 – 28 EBC

Więcej o piwnych stylach:

Style piwa

 

Źródła:

http://www.bjcp.org/style/2015/12/12C/english-ipa/

http://zythophile.co.uk/2010/03/31/ipa-the-executive-summary/

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Leave a reply